HomeNieuwsNieuwe technologie voor medicijnafgifte bij gehoorverlies

Nieuwe technologie voor medicijnafgifte bij gehoorverlies

Om hoorverlies tegen te gaan is het nodig om medicijnen toe te dienen aan het binnenoor. Nu gebeurt dat nog via een operatie of een moeilijk te sturen druppelmethode. UT-onderzoeker David Fernandez Rivas ontvangt ZonMw-subsidie om zijn naaldloze injectiemethode (BuBble Gun-technologie) verder te ontwikkelen voor precieze en veilige medicijnafgifte in het binnenoor.

Hoorverlies treft wereldwijd miljoenen mensen, maar effectieve behandelingen om dit te voorkomen of te herstellen zijn nog beperkt. Een belangrijk obstakel is het veilig en precies toedienen van medicijnen aan het slakkenhuis, een kwetsbaar en moeilijk bereikbaar onderdeel van het binnenoor. UT-onderzoeker David Fernandez Rivas gaat samen met onderzoekers van het Radboudumc en Medizinische Hochschule Hannover (Duitsland) deze uitdaging aan. Het onderzoek Safe2(H)ear, dat is gehonoreerd binnen de ZonMw Open Competitie, richt zich op innovatieve methoden voor medicijnafgifte in het binnenoor met behulp van geavanceerde microfluïdische technologie.

Innovatieve technologie voor precisieafgifte

Het Safe2(H)ear-project zal nieuwe benaderingen voor het toedienen van medicijnen onderzoeken, waaronder de BuBbleGun-technologie, die sinds 2015 is ontwikkeld door David Fernandez Rivas en zijn team. Deze technologie, gebaseerd op microbellen, maakt het mogelijk om medicijnen zonder naalden met grote precisie af te leveren. De toepassing hiervan voor de behandeling van gehoorverlies kan een revolutionaire stap betekenen in de medische wereld.

De huidige methoden voor medicijnafgifte in het binnenoor zijn beperkt: chirurgische ingrepen brengen risico’s met zich mee en diffusie via het ronde venster – een membraan dat toegang biedt tot het slakkenhuis – geeft weinig controle over de medicijnconcentratie. Met Safe2(H)ear willen de onderzoekers het ronde venster en het omliggende weefsel in detail bestuderen. Deze kennis zal leiden tot de ontwikkeling van innovatieve modellen om de toediening van medicijnen in klinische omgevingen te optimaliseren. Die ontwikkeling gaat verder dan de oorspronkelijke ambitie van BuBbleGun om de huid te injecteren, die nu wordt gevaloriseerd door de academische startup FlowBeams.

Van fundamenteel onderzoek naar klinische impact

De onderzoekers zullen zowel de mechanische als biologische eigenschappen van het ronde venster analyseren aan de hand van menselijke weefsels en geavanceerde labmodellen. Met deze inzichten ontwikkelen ze vervolgens computermodellen en proefdiervrije testsystemen. Samen met patiënten willen de onderzoekers achterhalen of de nieuwe klinische technologie geaccepteerd wordt.

ZonMw Open Competitie

Safe2(H)ear is een van de 29 projecten die in totaal 24 miljoen euro aan subsidie ontvangen vanuit de ZonMw Open Competitie. Dit programma stimuleert nieuwsgierigheidsgedreven en interdisciplinaire samenwerkingen die baanbrekende wetenschap mogelijk maken. De financiering biedt onderzoekers de kans om innovatieve concepten verder te ontwikkelen en toe te werken naar maatschappelijke impact.

Met Safe2(H)ear zet het Mesa+ Instituut, het TechMed Centrum en het de Universiteit Twente nog een grote stap in medisch-technologisch onderzoek, met als doel gehoorverliesbehandelingen veiliger en effectiever te maken. Dankzij de combinatie van fundamenteel onderzoek, geavanceerde technologie en patiëntgerichte innovatie, draagt dit project bij aan een toekomst waarin gehoorverlies beter behandelbaar wordt.

K.W. Wesselink - Schram MSc (Kees)
Wetenschapscommunicatiemedewerker (aanwezig ma-vr)