UTFaculteitenTNWNieuwsNWO-subsidie voor duurzame koeltechnologie van de toekomst

NWO-subsidie voor duurzame koeltechnologie van de toekomst

Srini Vanapalli van de faculteit Technische Natuurwetenschappen (TNW) ontvangt een NWO-subsidie voor het onderzoeksperspectiefproject Next-Generation Cryogenics: Advanced Thermal Interfaces and Low-Power Low-Noise Cooling Solutions (PURECOOL). Samen met een groot internationaal consortium werkt hij aan de ontwikkeling van een nieuwe generatie koelsystemen die extreem lage temperaturen kunnen bereiken.

Dergelijke koelsystemen zijn onmisbaar voor hightechtoepassingen, zoals quantumcomputers, chipproductie en geavanceerde medische beeldvorming. Maar de huidige technieken zijn groot, luidruchtig, energieverslindend en lastig te onderhouden. PURECOOL wil dat volledig veranderen.

“Met PURECOOL kunnen we de stap zetten naar duurzame, circulaire cryogene systemen en de geavanceerde koeltechnologieën ontwikkelen die nodig zijn voor quantumtoepassingen, microscopie en hightechproductie,” zegt Vanapalli.

Van experiment naar praktijk

Wetenschappers en bedrijven gaan binnen het project nieuwe oplossingen ontwikkelen en direct testen in realistische werkomgevingen. Zo komen niet alleen nieuwe inzichten tot stand, maar ook praktisch toepasbare systemen die stiller, energiezuiniger en compacter zijn.

Aan PURECOOL nemen toonaangevende hightechbedrijven deel, waaronder onder andere ASML, Thermo Fisher Scientific, Leiden Cryogenics en Single Quantum. Door kennis en praktijk te combineren, kunnen innovaties sneller naar de markt worden gebracht.

Impuls voor Nederland

Met de subsidie versterkt Nederland zijn positie als koploper in cryogene technologie. De resultaten van PURECOOL kunnen belangrijke doorbraken versnellen in onder meer quantumtechnologie, medische diagnostiek en de chipindustrie, sectoren die cruciaal zijn voor de technologie van de toekomst.

Meer informatie

Prof. Dr. Ir. Srini Vanapalli is hoogleraar aan de faculteit Technische Natuurwetenschappen van de UT en leidt het Applied Thermal Sciences lab. PURECOOL ontvangt de subsidie binnen het ‘Perspectief’ onderzoeksprogramma van NWO. Perspectief stimuleert het opzetten van nieuwe onderzoekslijnen, het overstijgen van oude netwerken en het creëren van een innige samenwerking tussen onderzoekers en bedrijfsleven, om zo innovatieknelpunten op te lossen in een interdisciplinaire aanpak. NWO draagt minimaal 2 miljoen euro en maximaal 5 miljoen euro bij per gehonoreerd Perspectief-project.