Op 4 september ontving de Universiteit Twente een delegatie van Europol en de Strategic Group on Quantum Technologies van de European Clearing Board. Deze groep verenigt vertegenwoordigers van opsporingsdiensten uit heel Europa.
De bijeenkomst draaide om de impact van quantumtechnologie op veiligheid en opsporing en kwam tot stand in samenwerking met het Centrum voor Veiligheid en Digitalisering (CVD) en het Twente University Centre for Cybersecurity Research (TUCCR). Quantumtechnologie biedt nieuwe mogelijkheden, maar roept ook urgente vragen op over encryptie en databeveiliging.
Focus op quantum en beveiliging
Zo’n dertig deelnemers gingen in gesprek over thema’s als encryptie, databeveiliging en de gevolgen van quantumcomputing voor opsporingsdiensten. In de ochtend belichtte prof. dr. Pepijn Pinkse, hoogleraar adaptieve kwantumtechnologie, de mogelijkheden van quantum authenticatie, communicatie en veilige quantum computing. Later op de dag ging hoogleraar internetveiligheid prof. dr. ir. Roland van Rijswijk-Deij in op de overgang naar post-quantum cryptografie en de uitdagingen die dit met zich meebrengt voor organisaties die hun systemen toekomstbestendig willen maken.
Strategisch belang voor Europa
Volgens Van Rijswijk-Deij staan we aan de vooravond van een van de grootste digitale transities sinds de jaren negentig, toen het internet gemeengoed werd. “De mogelijke komst van quantumcomputers vormt een directe bedreiging voor de cryptografische technieken waarop onze digitale beveiliging rust,” aldus Van Rijswijk-Deij.
Juist daarom is samenwerking met Europol zo belangrijk. “Deze bijeenkomst stelt ons in staat kennis en ervaringen uit te wisselen met een organisatie die de Europese samenleving beschermt tegen grootschalige georganiseerde misdaad. We leren hoe zij deze verandering zien, en kunnen onze onderzoeksresultaten spiegelen aan hun praktijkervaring. Daarmee scherpen wij onze inzichten aan en helpen wij hen in hun werk,” zegt hij.
Het bezoek onderstreept het belang van samenwerking tussen wetenschap en veiligheidsorganisaties. Het gezamenlijke doel is helder: een veilige digitale samenleving voor alle Europese burgers. Met dit initiatief wordt gebouwd aan kennisontwikkeling en een sterker Europees netwerk rondom quantum en veiligheid.
Meer recent nieuws
di 20 jan 2026Universiteit Twente start Europese Quantum-pilot P4Q van 50 miljoen euro
wo 14 jan 2026VU-UT Interne Call 2026
do 27 nov 2025Peter Veltink volgt Maarten van Steen op als interim-directeur van DSI
ma 24 nov 2025Nieuwe manier om AI-hardware te optimaliseren
di 4 nov 2025Hoe maken we AI menselijker én inclusiever?


