NWO heeft €2,85 miljoen toegekend aan een door de UT geleid NWA-project (Nationale Wetenschapsagenda) dat bijdraagt aan een meer inclusief en rechtvaardig energiebeleid. Het SYNERGY-project onderzoekt hoe gedragingen zoals samenwerking, verzet en collectieve actie ontstaan in lokale omgevingen zoals buurten, energiehubs en energiegemeenschappen. Dit transdisciplinaire project heeft tot doel praktische hulpmiddelen en kennis te ontwikkelen die overheden en professionals kunnen gebruiken om een effectiever, eerlijker en flexibeler energiebeleid te ontwerpen.
Een belangrijk uitgangspunt van SYNERGY is energie-rechtvaardigheid: ervoor zorgen dat iedereen, ongeacht middelen of achtergrond, de kans krijgt om deel te nemen aan en te profiteren van de energietransitie. Dit omvat ook het aanpakken van ongelijkheden in toegang tot hernieuwbare energiesystemen en in de besluitvormingsprocessen die deze vormgeven.
Het project SYNERGY richt zich op sociale dynamieken en behandelt de vraag hoe de energietransitie rechtvaardiger en inclusiever kan worden gemaakt. Le Anh Long, van de Faculteit Behavioural, Management and Social Sciences (sectie PA), coördineert het project en werkt samen met collega’s Thomas Hoppe (BMS-CSTM), Sikke Jansma (BMS-CS), Peter Stegmaier (BMS-KiTES), Ewert Aukes (BMS-CSTM), Imad Ibrahim (BMS-CSTM) en Marco Gerards (EEMCS-CAES). De subsidie valt onder de NWA-call ‘Sociale dynamieken in de energietransitie. Van praktijk naar theorie’, die tot doel heeft het begrip te verdiepen van hoe sociaal gedrag en interacties de energietransitie beïnvloeden.
Sterke samenwerking tussen universiteiten en praktijk
Synergy is een samenwerkingsverband met partners uit heel Nederland. Naast de UT maken ook TU Delft, TU Eindhoven, Tilburg University, Universiteit Utrecht, Avans Hogeschool, TNO en diverse praktijkpartners, waaronder energiecoöperaties, deel uit van het consortium. Door academische expertise en praktijkervaring samen te brengen, slaat het project een brug tussen onderzoek en praktijk ter ondersteuning van beleidsmakers, energiehubs, lokale gemeenschappen en individuele burgers.
Meer recent nieuws
wo 11 feb 2026Herman van der Kooij krijgt subsidie van NWO voor E-Walk project
di 10 feb 2026IPBES-rapport: bedrijven kunnen niet zonder natuur
do 5 feb 2026Innovatief speelgoed maakt handtherapie voor kinderen met cerebrale parese leuker en effectiever
do 5 feb 2026Generatieve AI raakt ingeburgerd, maar vergroot risico op digitale ongelijkheid
di 3 feb 2026ERC Proof of Concept voor fotonischechiponderzoek van UT




