Program

Monday

08:00 – 10:00, 12:00 – 13:00 Registration

Building: Spiegel 2 (entrance)

09:00 – 9:15 Opening

Building: Spiegel 2

Scientific director of the Centre for Telematics and Information Technology (CTIT):

Prof. dr. Peter Apers

General chair IWQoS 2008:

Prof. dr. ir. Boudewijn Haverkort

PC chairs of IWQoS 2008:

Prof. dr. Gunnar Karlsson, Prof. dr. Hans van den Berg

Local chair of IWQoS 2008:

Dr. ir. Georgios Karagiannis

09:15 – 10:15 Invited Presentation

Building: Spiegel 2

·

QoS Deployment Trends in Next Generation Packet Networks, by Steven Blake (Extreme Networks)

10:15 – 10:45 Coffee break

Building: Spiegel 2 (entrance)

10:45 – 12:15 Session 1: Peer-to-Peer Networks and Applications

Building: Spiegel 2

Session chair: Michael Menth (University of Wuerzburg)

·

Evolution and Enhancement of BitTorrent Network Topologies, Cameron Dale (Simon Fraser University), Liu Jiangchuan (Simon Fraser University), Joseph Peters (Simon Fraser University), Bo Li (Hong Kong University of Science and Technology)

·

Performance and Quality-of-Service Analysis of a Live P2P Video Multicast Session on the Internet, Sachin Agarwal (Deutsche Telekom A.G., Laboratories), Jatinder Singh (Deutsche Telekom A.G., Laboratories), Aditya Mavlankar (Stanford University), Pierpaolo Baccichet (Stanford University), Bernd Girod (Stanford University)

·

Reputation-assisted Utility Maximization Algorithms for Peer-to-Peer Networks, George Iosifidis (University of Thessaly), Iordanis Koutsopoulos (University of Thessaly)

12:15 – 13:45 Lunch

Building: Faculty Club

13:45 – 15:15 Session 2: Web Systems and Service Oriented Architectures

Building: Spiegel 2

Session chair: Rob van der Mei (CWI)

·

SLA-based Service Composition in Enterprise Computing, Kaiqi Xiong (North Carolina State University), Harry Perros (North Carolina State University)

·

A Negotiation Mechanism for Advance Resource Reservation using the Alternate Offers Protocol, Srikumar Venugopal (University of Melbourne), Xingchen Chu (University of Melbourne), Rajkumar Buyya (University of Melbourne)

·

Self-* overload control for distributed web systems, Novella Bartolini (University of Rome "La Sapienza), Giancarlo Bongiovanni (University of Rome "La Sapienza"), Simone Silvestri (University of Rome "La Sapienza")

15:15 – 15:45 Coffee break

Building: Spiegel 2 (entrance)

15:45 – 16:45 Session 3: Short Papers I

Building: Spiegel 2

Session chair: Boudewijn Haverkort (University of Twente)

·

On the Speedup Required to Achieve 100% Throughput for Multicast Traffic over Crossbar Switches, Can Emre Koksal (The Ohio State University)

·

Obtaining High Throughput in Networks with Tiny Buffers, Neda Beheshti (Stanford University), Yashar Ganjali (University of Toronto), Ashish Goel (Stanford University), Nick McKeown (Stanford University)

·

Extensible modular design and implementation of hybrid packet schedulers, Douglas Comer (Cisco Systems, Purdue University), Maxim Martynov (Cisco Systems)

·

Scaling laws for file dissemination in P2P networks with random contacts, Rundesindo Nunez-Queija (CWI), Balakrishna Prabhu (LAAS-CNRS)

16:45 – 17:45 Session 4: Buffer Sizing in Routers

Building: Spiegel 2

Session chair: Bong Dae Choi (Korea University)

·

Routers With Very Small Buffers: Anomalous Loss Performance for Mixed Real-Time and TCP Traffic, Arun Vishwanath (University of New South Wales), Vijay Sivaraman (University of New South Wales)

·

ABS: Adaptive Buffer Sizing for Heterogeneous Networks, Yueping Zhang (NEC Laboratories America, Inc.), Dmitri Loguinov (Texas A&M University)

17:45 – 19:00 Reception

Building: Spiegel-Canteen

Tuesday

08:00 – 09:00, 12:30 – 13:00 Registration

Building: Spiegel 2 (entrance)

8:30 – 10:00 Session 5: Congestion Control

Building: Spiegel 2

Session chair: Ted Szymanski (McMaster University)

·

Making a Delay-based Protocol Adaptive to Heterogeneous Environments, Kiran Kotla (Texas A&M University), Narasimha Reddy (Texas A & M University),

·

Performance Evaluation of PCN-Based Admission Control, Michael Menth (University of Wuerzburg), Frank Lehrieder (University of Wuerzburg)

·

Towards Experimental Evaluation of Explicit Congestion Control, Saurabh Jain (Cisco), Yueping Zhang (NEC Laboratories Inc.), Dmitri Loguinov (Texas A&M University)

10:00 – 10:30 Coffee break

Building: Spiegel 2 (entrance)

10:30 – 12:30 Session 6: Wireless and Sensor Networks

Building: Spiegel 2

Session chair: Zvi Rosberg (CSIRO ICT Centre)

·

Delay Analysis of Bandwidth Request in Truncated Binary Exponential Backoff Mechanism over Error-Free/Error-Prone Channels in IEEE 802.16e, Eunju Hwang (Korea University), Kyung Jae Kim (Korea University), Andrey Lyakhov (IITP, RAS), Bong Dae Choi (Korea Univ.)

·

Dynamic Control of Tunable Sub-optimal Algorithms for Scheduling of Time-varying Wireless Networks, Mahdi Lotfinezhad (University of Toronto), Ben Liang (University of Toronto), Elvino Sousa (University of Toronto)

·

Collaborative Target Detection in Wireless Sensor Networks with Reactive Mobility, Rui Tan (City University of Hong Kong), Guoliang Xing (City University of Hong Kong), Jianping Wang (City University of Hong Kong), Hing Cheung So (City University of Hong Kong)

·

Achieving Energy Efficiency with Transmission Pushbacks in Sensor Networks, Sha Liu (Ohio State University), Rahul Srivastava (Ohio State University), Can Emre Koksal (The Ohio State University), Prasun Sinha (The Ohio State University)

12:30 – 14:00 Lunch

Building: Faculty Club

14:00 – 15:30 Session 7: Mobile Networking

Building: Spiegel 2

Session chair: Georgios Karagiannis (University of Twente)

·

Transcasting: Cost-Efficient Video Multicast for Heterogeneous Mobile Terminals, Morihiko Tamai (Nara Institute of Science and Technology), Keiichi Yasumoto (Nara Institute of Science and Technology), Naoki Shibata (Shiga University), Minoru Ito (Nara Institute of Science and Technology), Klara Nahrstedt (University of Illinois at Urbana Champaign)

·

Performance of TCP in Multi-Hop Access Networks, Yang Su (ETH Zurich), Peter Steenkiste (Carnegie Mellon University), Thomas Gross (ETH Zurich)

·

Architecture of Achieving QoS for Multiple Flows per Node in WLANs, Weihua (Helen) Xi (University of Bristol), Alistair Munro (University of Bristol), Michael Barton (University of Bristol)

15:30 – 16:00 Coffee break

Building: Spiegel 2 (entrance)

16:00 – 16:30 Session 8: Short Papers II

Building: Spiegel 2

Session chair: Thomas Gross (ETH Zurich)

·

Stochastically Guaranteed Routing for Additive Link Metrics with Unknown Distributions, Suleyman Uludag (The University of Michigan - Flint), Ziyneti E. Uludag (The University of Michigan - Flint), Anthony Howell (The University of Michigan - Flint), Fred Baker (Cisco), King-Shan Lui (University of Hong Kong)

·

Performance Evaluation of Pre-Congestion Notification, Xinyang Zhang (Cornell University), Anna Charny (Cisco Systems)

16:30 – 17:30 Invited Presentation

Building: Spiegel 2

·

QoS: (Still) a Grand Challenge? by David Hutchison (Lancaster University)

19:00 - .. Dinner

Location: Restaurant “De Jaargetijden”

Wednesday

08:30 – 10:00 Session 9: Traffic Filtering, Identification and Characterization

Building: Spiegel 2

Session chair: Gerhard Hasslinger (T-Systems)

·

Dynamic Balancing of Packet Filtering Workloads on Distributed Firewalls, Guanhua Yan (Los Alamos National Laboratory), Songqing Chen (George Mason University), Stephan Eidenbenz (Los Alamos National Laboratory)

·

Application Identification Based on Network Behavioral Profiles, Yan Hu (Chinese University of Hong Kong), Dah Ming Chiu (Chinese University of Hong Kong), John C.S. Lui (Chinese University of Hong Kong)

·

Statistics and Social Network of YouTube Videos, Xu Cheng (Simon Fraser University), Cameron Dale (Simon Fraser University), Liu Jiangchuan (Simon Fraser University)

10:00 – 10:30 Coffee break

Building: Spiegel 2 (entrance)

10:30 – 11:30 Session 10: Quality of Experience

Building: Spiegel 2

Session chair: Anna Charny (Cisco)

·

Packet Loss in Real-Time Services: Markovian Models Generating QoE Impairments, Oliver Hohlfeld (Darmstadt University of Technology), Rüdiger Geib (T-Systems), Gerhard Hasslinger (T-Systems)

·

TCP-ROME: A Transport-Layer Approach to Enhance Quality of Experience for Online Media Streaming, Ju-Won Park (Gwangju Institute of Science and Technology), JongWon Kim (Gwangju Institute of Science and Technology), Roger Karrer (Deutsche Telekom Laboratories, TU Berlin)

11:30 – 13:00 Session 11: End-to-end QoS Provisioning

Building: Spiegel 2

Session chair: Gunnar Karlsson (KTH, Royal Institute of Technology)

·

Edge-to-Edge Bailout Forward Contracts for Single-Domain Internet Services, Weini Liu (Rensselaer Polytechnic Institute), Hasan Karaoglu (University of Nevada - Reno), Aparna Gupta (Decision Sciences & Engineering Systems, Rensselaer Polytechnic Institute), Murat Yuksel (University of Nevada - Reno), Koushik Kar (Rensselaer Polytechnic Institute)

·

Control Plane for End-to-End QoS Guarantee: A Theory and its Application, Zvi Rosberg (CSIRO, ICT Centre)

·

Flexible QoS Route Selection with Diverse Objectives and Constraints, Anthony McAuley (Telcordia), Latha Kant (Telcordia), Kyriakos Manousakis (Telcordia)

13:00 – 13:15 Closing session

Building: Spiegel 2

13:15 Lunch

Building: Faculty Club