Committees

Program Committee

  • Paolo Baldan (University of Padova, Italy)
  • Luciano Baresi (University of Milano, Italy)
  • Michel Bauderon (University of Bordeaux, France)
  • Artur Boronat (University of Leicester, UK)
  • Paolo Bottoni (University of Rome La Sapienza, Italy)
  • Andrea Corradini (University of Pisa, Italy)
  • Juan de Lara (Autonomous University of Madrid, Spain)
  • Hartmut Ehrig (Technical University of Berlin, Germany)
  • Gregor Engels (University of Paderborn, Germany)
  • Claudia Ermel Technical University of Berlin, Germany)
  • Holger Giese (University of Potsdam, Germany)
  • Annegret Habel (University of Oldenburg, Germany)
  • Reiko Heckel (University of Leicester, UK)
  • Dirk Janssens (University of Antwerp, Belgium)
  • Garbor Karsai (Vanderbilt University, USA)
  • Ekkart Kindler (Technical University of Denmark, Denmark)
  • Barbara Koenig (University of Duisburg-Essen, Germany)
  • Hans-Jörg Kreowski (University of Bremen, Germany)
  • Ralf Lämmel (University of Koblenz, Germany)
  • Mark Minas (Universität der Bundeswehr München, Germany)
  • Ugo Montanari (University of Pisa, Italy)
  • Mohamed Mosbah (University of Bordeaux, France)
  • Manfred Nagl (RWTH Aachen University, Germany)
  • Fernando Orejas (Technical University of Catalonia, Spain)
  • Francesco Parisi-Presicce (University of Rome La Sapienza, Italy)
  • Rinus Plasmeijer (Radboud University, The Netherlands)
  • Detlef Plump (University of York, UK)
  • Arend Rensink (Co-Chair - University of Twente, The Netherlands)
  • Leila Ribeiro (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
  • Andy Schürr (Co-Chair - Technische Universität Darmstadt, Germany)
  • Gabriele Taentzer (University of Marburg, Germany)
  • Pieter Van Gorp (Technical University of Eindhoven, The Netherlands)
  • Dániel Varró (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
  • Gergely Varró (Technische Universität Darmstadt, Germany)
  • Jens-Holger Weber-Jahnke (University of Victoria, USA)
  • Albert Zündorf (University of Kassel, Germany)

Steering Committee

  • Michel Bauderon (Bordeaux, France)
  • Paolo Bottoni (Roma, Italy)
  • Andrea Corradini (Pisa, Italy)
  • Hartmut Ehrig (Berlin, Germany)
  • Gregor Engels (Paderborn, Germany)
  • Reiko Heckel (Chair - Leicester, UK)
  • Dirk Janssens (Antwerp, Belgium)
  • Hans-Jörg Kreowski (Bremen, Germany)
  • Ugo Montanari (Pisa, Italy)
  • Mohamed Mosbah (Bordeaux, France)
  • Manfred Nagl (Aachen, Germany)
  • Fernando Orejas (Barcelona, Spain)
  • Francesco Parisi-Presicce (Roma, Italy)
  • John Pfaltz (Virginia, USA)
  • Rinus Plasmeijer (Nijmegen, The Netherlands)
  • Detlef Plump (York, UK)
  • Grzegorz Rozenberg (Leiden, The Netherlands)
  • Andy Schürr (Darmstadt, Germany)
  • Gabriele Taentzer (Marburg, Germany)